OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jeden z nejuznávanějších baskytaristů na světě, vynikající komponista a producent, který se svou prací angažuje napříč žánrovým spektrem, od jazzu přes pop až někam ke klasické hudbě. To je Marcus Miller. Jeho šesté sólové album nazvané „Silver Rain“ obsahuje patnáct vzdušných pecek balancujících na pomezí jazzu, popu, funku a boogie s jedinečnou dominancí nezaměnitelné slapovací techniky páně Millera. „Silver Rain“ je zčásti vystavěn na Millerově fixaci na staré hity, takže tu najdeme řadu cover verzí - komerční tah říkáte si? Chce těžit ze známých melodií? Ne tak docela. Mnohé z coverů pocházejí z množiny těch méně známých, ne-li téměř neznámých, a v Millerově přearanžování je znát touha oprášit tyto zašlé melodie, opatřit jim nový oděv a svojí prací jim vzdát hold. Svým osobitým stylem tu převyprávěl opravdu žánrově zcela nesourodé zaprášené klenoty - od skladby „Frankenstein“ od Edgara Wintera přes Moonlight sonaty od van Beethovena až ke Stevie Wonderovi, či Hendrixovi. Zvláště Beethoven přetaven do atmosféry zakouřeného jazzového klubu, kde poblikávají neony a několik ostřílených jazzmanů vypráví prostřednictvím nástrojů svůj příběh - to opravdu zabíjí - řadím tuto skladbu na špici všech coverů klasiků, které jsem kdy slyšel.
Cover verze samozřejmě nejsou jedinou zbraní v arsenálu této desky. Krátká mezihra „Paris“ vykouzlí nádherně odlehčenou atmosféru před hlavní krmí, kterou je titulní skladba alba -„Silver Rain“. Výjimečně zde dostává dost prostoru i sametový zpěv, klouzající se po vlnkách přerůstající v téměř bigbandové aranže, to vše s podporou pomocných vokálů a dechů. Dalším válem z pera pana Millera je „Make Up My Mind“, táhlý třpytivě medový basklarinetový opus, který míří přímo na srdce. Opravdu povedeným a svébytným kusem pak je funky bombónek, původem z dílny metrosexuálního fešáka PRINCE „Girls & Boys“, kterému zajímavosti dodává nakřáplý, ale přitom sametový vokál Macy Gray.
Marcus je ten typ (multi)instrumentalisty, který dokáže svým nástrojem skladbu povznést k naprosté dokonalosti. Je pravda, že celému CD silně dominuje baskytara, která je vytažená jak zvukově, tak aranžérsky nad všechny ostatní nástroje (což jistě může někomu vadit), vyjma výjimečných pasáží, kdy basové lince začíná zdatně sekundovat saxofon či Millerův basklarinet. Marcus dokáže hrou zpívat, vyprávět, plakat i křičet - osobně mi nevadí, že ve většině skladeb chybí vokál, neboť on svým nástrojem umí přebrat pěveckou melodickou linku tak dokonale, že se neztratí její poslání. Vynikající nápady, leckdy dvě basové linky, skvělá dynamika a naprosto famózní technické výbuchy baskytary, na druhé straně odvaha používat na funk jazzových cestách i novější technologie - samplíky a skreče, místy syntezátory, které opravdu nejsou z dílny jazzových továrníků - to je Millerův stříbrný déšť.
Pohodový pop-jazz instrumentálně ošetřený jedním z nejuznávanějších baskytaristů planety, ve kterém naleznete spoustu známých melodií. Zpracování, které jiskří temperamentem a emocemi. Lidé, kteří nemají rádi dominantní roli baskytary v hudbě, nechť si od hodnocení odečtou libovolný počet bodů, náruživí basáci mohou s klidným svědomím nějaký ten půlbod přihodit.
8 / 10
Marcus Miller
- basová kytara, klarinet
Eartha Kitt
- vokál
Gerald Albright
- alt saxofon
Bernard Wright
- piáno
Lalah Hathaway
- vokál
Patches Stewart
- truámpett
Kenn Hicks
- vokál
Dean Brown
- kytara
Poggie Bell
- perkuse
Craig J "The Count"
- perkuse
Gregor Maret
- harmonic
Kirk Whalum
- tenor saxofon
Bruce Flowers
- klávesy
Roger Bryam
- tenor saxofon
Mocean Worker
- Dj Efx
Lucky Peterson
- kytara
Joey Kibble
- vokál
Macy Gray
- vokál
1. Intro Duction
2. Bruce Lee
3. La Villette
4. Behind The Smile
5. Frankenstein
6. Moonlight Sonata
7. Boogie On Reggae Woman
8. Paris (intelude)
9. Silver Rain
10. Make Up My Mind
11. Girls And Boys
12. Sophisticated Lady
13. Power Of Soul
14. Outro Duction
15. The Lord's Prayer
Obsahovala by více jak 500 titulů (0)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Dreyfus
Stopáž: 72:21
Produkce: Marcus Miller
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.